Termomodernizacja placówek oświatowych w Polsce jest kluczowym elementem w strategii poprawy efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Proces ten, obejmujący zarówno przedszkola, jak i szkoły, ma na celu zmniejszenie zużycia energii oraz poprawę komfortu użytkowania budynków. Dzięki wsparciu finansowemu z Krajowego Funduszu Odbudowy, samorządy lokalne mają możliwość przeprowadzenia szeroko zakrojonych prac modernizacyjnych.

Program wsparcia termomodernizacji

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) realizują program „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół”, który ma za zadanie wspierać samorządy w modernizacji placówek oświatowych. Na ten cel przeznaczono 1,3 miliarda złotych. Nowy program wsparcia, będący częścią Komponentu B Krajowego Planu Odbudowy (KPO) „Zielona energia i zmniejszenie energochłonności”, ma na celu poprawę efektywności energetycznej poprzez wymianę źródeł ciepła i modernizację budynków szkolnych.

Zakres prac termomodernizacyjnych

Termomodernizacja obejmuje szereg działań mających na celu redukcję zużycia energii. Do najważniejszych zadań należą:

  • Ocieplenie ścian, dachów, wymiana okien i drzwi zewnętrznych: poprawa izolacji termicznej budynków jest podstawowym krokiem w redukcji strat ciepła.
  • Modernizacja systemów grzewczych: wymiana źródeł ciepła i ciepłej wody użytkowej na bardziej efektywne i ekologiczne, w tym podłączenie do systemów centralnego ogrzewania.
  • Instalacja odnawialnych źródeł energii (OZE): montaż paneli fotowoltaicznych, systemów wentylacji z rekuperacją oraz instalacja systemów zarządzania energią.
  • Wymiana oświetlenia: zastosowanie energooszczędnego oświetlenia wewnętrznego, które również przyczynia się do obniżenia zużycia energii.

Warunki uzyskania dofinansowania

Aby uzyskać dofinansowanie, inwestycje muszą spełniać określone warunki:

  • Audyt energetyczny: każdy projekt musi być poprzedzony audytem energetycznym, który wykazuje redukcję zapotrzebowania na energię pierwotną o co najmniej 30%.
  • Edukacja ekologiczna: do 10% kosztów kwalifikowanych powinno być przeznaczone na działania edukacyjne zwiększające świadomość użytkowników obiektów w zakresie ekologii i zmian klimatycznych.
  • Zasada DNSH (Do No Significant Harm): projekty muszą być realizowane zgodnie z zasadą nie wyrządzania znaczącej szkody środowisku, co jest szczególnie ważne w przypadku już rozpoczętych prac.

Dofinansowanie w formie dotacji, może być udzielone nawet na 100% kosztów kwalifikowanych. To ogromna szansa na realizację nawet zaawansowanych modernizacji placówek oświatowych których, jak powszechnie wiadomo, nie stać byłoby na sfinansowanie takich inwestycji ze środków własnych. Szczegółowe warunki, na jakich można będzie uzyskać dofinansowanie, zostaną przedstawione po ich ostatecznym uzgodnieniu i zatwierdzeniu przez NFOŚiGW.

Wsparcie dla wcześniejszych inwestycji

Program przewiduje wsparcie nie tylko dla nowych przedsięwzięć, ale również dla tych, które rozpoczęto po lutym 2020 roku, pod warunkiem, że nie zostały ukończone przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Termomodernizacja szkół i przedszkoli w Polsce jest nie tylko krokiem w stronę bardziej ekologicznej przyszłości, ale również inwestycją w poprawę warunków nauki i pracy w placówkach oświatowych. Dzięki wsparciu finansowemu z KPO oraz efektywnym działaniom NFOŚiGW, samorządy mają realną szansę na przeprowadzenie koniecznych modernizacji, które przyczynią się do znacznych oszczędności energetycznych i poprawy jakości życia lokalnych społeczności.

Źródło: www.gov.pl/web/klimat/informacje-o-planowanym-naborze-wnioskow-w-ramach-kpo