The Line, miasto którego budowa planowana jest w Arabii Saudyjskiej, ma być najnowocześniejsze na świecie. Długie na ponad 170 kilometrów, wysokie na 500m i szerokie na 200 metrów, a więc w kształcie linii, ma być prawdziwym cudem inżynierii. To miasto przyszłości, to wizja następcy tronu Arabii Saudyjskiej, księcia Muhammada Ibn Salmana. Jego wizualizacje właśnie zostały udostępnione. Wiele osób jednak wątpi w to, że miasto w ogóle wyjdzie poza fazę projektową.

Budowa The Line planowana jest na pustynnym obszarze Półwyspu Arabskiego. Ma być ono częścią Neom – neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla metropolii o niemal całkowicie zrównoważonej gospodarce i umiarkowanym, regulowanym mikroklimacie, która w założeniu ma przekształcić gospodarkę królestwa, obecnie prawie całkowicie uzależnioną od ropy naftowej.

The Line, jeśli powstanie, będzie wyglądać jak gigantyczny, podłużny wieżowiec osłonięty lustrami, ciągnący się w linii prostej kilometrami przez pustynię aż do wybrzeża Morza Czerwonego. Miasto ma być samowystarczalne energetycznie i całkowicie pozbawione samochodów, a więc i emisji spalin. Energia potrzebna do zasilania ma w 100 proc. pochodzić ze źródeł odnawialnych, a zdrowie i dobre samopoczucie ludzi będą mieć pierwszeństwo przed transportem i infrastrukturą.

Miasto ma być tak zaprojektowane, aby cała potrzebna do życia infrastruktura, była dostępna w odległości 5 minut pieszego marszu, a środkiem komunikacji będzie superszybki pociąg, którym z jednego końca na drugi będzie można przejechać w 20 minut,. The Line opiera się na idei warstwowania funkcji w pionie. Parki i deptaki, szkoły, domy mieszkalne i miejsca pracy są ułożone pionowo. Wyżywienie mają zapewnić farmy wertykalne. Zewnętrzna część miasta pokryta będzie lustrzaną fasadą, która nadaje mu niepowtarzalny charakter i pozwali stopić się z naturą.

Miasto ma powstać całkowicie w zgodzie z naturą, nie emitować CO2 oraz wykorzystywać najnowocześniejsze zdobycze nauki. Pytanie tylko, czy ludzie będą chcieli tu mieszkać? Miasto ma zajmować tylko 34 kilometry kwadratowe, a zamieszkać ma tu 9 milionów osób. Czy mając w pamięci pandemię, ludzie będą chcieli takiego skupiska?

A pojawią się i inne niekorzystne zjawiska. Jak tak ogromny budynek będzie wpływał na dynamikę wód gruntowych migrację ptaków i innych zwierząt. Trzeba będzie się również zmierzyć z ogromnym cieniem. Brak światła słonecznego będzie na ludzi działał bardzo niekorzystnie.

Przedstawiciele NOEM podają, że atutem miasta będzie jego lokalizacja i położenie. Z The Line będzie można dolecieć w mniej niż 6 godzin, aż do 40% miejsc na świecie, w tym do całej Europy, dodatkowo w tym miejscu skupia się spora część globalnego handlu.

Pierwsza faza projektu, trwająca do 2030 roku, ma kosztować 1,2 biliona riali saudyjskich (ok. 1,5 bln zł) i będzie finansowana z dotacji rządowych. Projekt ma być również wspierany przez sektor prywatny.

The Line jest kontynuacją rozwoju flagowych projektów NEOM, takich jak OXAGON które ma być centrum nowych technologii i inkubatorem innowacji oraz TROJENA która ma się stać najważniejszym miejscem dla turystyki górskiej.

Źródło: neom.com