W dniach od 8 do 14 maja odbyła się akcja „Tydzień Bezpieczeństwa”. To już czwarta jej edycja. W tym roku odbyła się pod hasłem „Bezpieczeństwo – podaj dalej”. W czasie jej trwania odbywały się spotkania, szkolenia i rozmowy na temat bezpieczeństwie w branży budowlanej, a także ćwiczenia praktyczne.

Z roku na rok w wydarzeniu uczestniczy coraz więcej firm, co świadczy o potrzebie takich działań. Tegoroczna edycja Tygodnia Bezpieczeństwa została, podobnie jak wcześniej, objęta honorowym patronatem Państwowej Inspekcji Pracy. Uczestnictwo w akcji „Tydzień Bezpieczeństwa” jest obowiązkowe dla sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, do którego należy już 12 największych firm budowlanych w Polsce, a do wypracowanych standardów bhp muszą stosować się również wszyscy podwykonawcy tych firm na placach budów.

Teoria jest oczywiście ważna, ale czasami to zbyt mało. Prawdziwa tragedia może paraliżować nawet ratowników, nie mówiąc o zwykłych pracownikach, którzy na miejscu tragedii są przeważnie pierwsi i często to od nich zależy sukces akcji ratunkowej. Najważniejsze są pierwsze minuty, zanim dotrze profesjonalna pomoc. Konieczne jest więc organizowanie zajęć praktycznych, które oswajają z taką sytuacją, pozwolą zachować zimną krew i prawidłowo zareagować na wypadek.

W tym roku takie ćwiczenia zorganizowała m.in. firma Skanska na swojej budowie. Symulowano różne obrażenia ciała i pokazywano jak udzielać pierwszej pomocy. Do tego przedsięwzięcia zatrudniono aktorów, stworzono scenografie symulujące miejsca zdarzeń, użyto pomocy naukowych, które swoim realizmem przyprawiły o dreszcze. Ale takie działania to konieczność, by osiągnąć wysokie wyniki w bezpieczeństwie. Rzeczywistość często odbiega od świata przedstawianego w materiałach szkoleniowych. Angażowanie uczestników w ćwiczenia, w formie zdarzeń pozorowanych, weryfikuje ich faktyczne umiejętności oraz umożliwiają nabycie nowych. Uczą się, jak prawidłowo rozpoznawać zagrożenia i jakie podejmować kroki, gdy wydarzy się podobna sytuacja. Poniżej krótki film z tegorocznego szkolenia.