Tynkowanie ścian wewnętrznych to bardzo ważny etap wykańczania domu i dość trudny. Od jakości wykonania tynków wewnętrznych zależy wygląd pomieszczeń. Ważne jest więc przestrzeganie wszystkich zasad, aby nowe tynki zapewniały trwałe i równe ściany na długie lata użytkowania.

Prace tynkarskie należy prowadzić w odpowiednich warunkach atmosferycznych i nie zaczynać ich zbyt szybko po wybudowaniu domu. Jak długo należy odczekać? To zależy od technologi w jakiej został zbudowany dom, ale należy dać mu czas na osiadanie. Zbyt szybkie rozpoczęcie tynkowania może doprowadzić do pojawienia się pęknięć. Podobnie tynk mogą uszkodzić zbyt wysokie temperatury podczas prowadzenia prac. Nie wolno także tynkować przy ujemnych temperaturach, gdyż w takich warunkach masa tynkarska nie zwiąże się prawidłowo.

Przed tynkowaniem metodą tradycyjną, czyli na mokro, należy najpierw dokładnie ocenić stan podłoża, czyli ścian i sufitów na które będzie nanoszony tynk, a następnie odpowiednio je przygotować. Przede wszystkim należy powierzchnie oczyścić z wszelkich pyłów, które mogą utrudniać związanie masy tynkarskiej ze ścianami, należy także wykonać gruntowanie ścian.

Szczególną uwagę w przygotowaniach trzeba zwrócić na takie miejsca jak narożniki ścian. Przed rozpoczęciem prac tynkarskich należy je zabezpieczyć specjalnymi nierdzewnymi profilami ochronnymi – kątownikami tynkarskimi BP24 PCV lub BP23 PCV. Ich montaż sprowadza się do umieszczenia kątownika we właściwej pozycji (wypoziomowanie, wypionowanie) oraz przyklejenie go zaprawą tynkarską w kilku miejscach na całej długości. Potem należy odczekać do całkowitego wyschnięcia „złapanych” na tynk miejsc.

W zależności od grubości tynku należy zastosować kątownik o odpowiedniej wysokości grzbietu. Kątowniki tynkarskie BP24 posiadają specjalną perforację służącą do doskonałego wtopienia profilu głęboko w tynk. Dostępne wysokości grzbietu to 6mm, 8mm i 10mm. Kątowniki BP23 posiadają grzbiet o wysokości 4mm i są stosowane przy cienkiej warstwie tynku. Kątowniki BP23 dostępne są także w wersji z siatką szklaną, polecane do stosowania w miejscach gdzie wymagane jest mocniejsze połączenie kątownika z tynkiem.

Stosowanie kątowników tynkarskich PCV gwarantuje 100% braku rdzy i brudnych zacieków pochodzących ze stalowych lub ocynkowanych kątowników tynkarskich. Ich bezsporną zaletą jest także odporność na wgniecenia oraz biały kolor tworzywa, który „nie przebija” przez farbę.

Przed rozpoczęciem prac tynkarskich należy także zamocować listwy prowadzące BP17, ułatwiające pracę. Umożliwiają one prawidłowe spionowanie ścian i ułatwiają zaciąganie i wyrównywanie powierzchni wykonanych tynków. Rozstaw listew należy dobrać do stosowanej pacy wyrównującej. Listwy BP17 montuje się tak samo jak kątowniki, przykleja się je w kilku miejscach przy jednoczesnym ich wypoziomowaniu i wypionowaniu. Po zakończeniu tynkowania listwy mogą pozostać w tynku. Stosowanie listew prowadzących BP17 gwarantuje brak rdzy i brudnych zacieków mogących pojawiać się przy stosowaniu listew stalowych. Listwy prowadzące BP17 PCV dostępne są w różnych grubościach w zależności od grubości tynku: 4mm, 6mm, 8mm, 10mm.

Samo tynkowanie wymaga wprawy, jeżeli więc wykonujemy je sami, zacznijmy od ścian o małej powierzchni aby ocenić nasze umiejętności. Obecnie tynkowania najczęściej odbywa się mechanicznie, przy użyciu specjalnego agregatu, co znacznie przyspiesza prace. W przypadku metody ręcznej, zaleca się wykonanie delikatnej „obrzutki” mokrym tynkiem, a w drugiej kolejności nanoszenie ostatecznej warstwy, przy czym sposób nakładania tynku jest uzależniony od stosowanej masy tynkarskiej.

Po narzuceniu tynku należy go zatrzeć i wygładzić. Najlepsze do tego są pace o szerokości dostosowanej do rozstawu listew tynkarskich. Listwy zdecydowanie ułatwią prawidłowe wyrównanie całej powierzchni ściany, dlatego ważne jest wyrównanie samych listew przed rozpoczęciem prac tynkarskich. Na koniec, w celu nadania ostatecznej gładkości ściany, należy nanieść gładź. To jednak zadanie z którym należy odczekać kilka tygodni, aż do całkowitego związania się tynku i wyschnięcia ścian.