Varso Tower, po zakończeniu montażu ważącej 73 tony i mierzącej 80 metrów wysokości iglicy, został najwyższym budynkiem w Polsce. Na razie nieoficjalnie, ponieważ jego budowa jeszcze nie została ukończona, nadal więc najwyższym budynkiem w Polsce jest Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Zmieni się to w przyszłym roku, gdy oficjalnie zakończy się budowa wieżowca.

Varso Tower jest zlokalizowany przy ul. Chmielnej 69 w Warszawie. Wieżowiec jest częścią kompleksu Varso, składającego się z trzech budynków: Varso Tower o wysokości 310 m, Varso 1 o wysokości 80 m i Varso 2 o wysokości 90 m. Prace budowlane przy wznoszeniu kompleksu rozpoczęły się w grudniu 2016 roku. W niższych budynkach już się zakończyły i pojawili się tu pierwsi najemcy. Najwyższy, Varso Tower, zostanie ukończony w 2022 roku.

Projekt 310-metrowego wieżowca przygotowała pracownia Foster and Partners pod kierownictwem Normana Fostera, obecnie jednego z najsłynniejszych światowych architektów. Sam budynek ma wysokość 230 m i 53-piętra. Do tego zwieńczony jest iglicą o wysokości 80 m. Całkowita powierzchnia wieżowca wynosi 140 tys. metrów kwadratowych. Największa część, niemal 64 tys. metrów kwadratowych, jest przeznaczona na biura. Ponad 10 tys. metrów kwadratowych przewidziano na lokale usługowe oraz restauracje. W budynku znajdą się także dwa tarasy widokowe, na wysokości 205 metrów oraz 230 metrów, czyli znacznie wyżej niż taras widokowy w Pałacu Kultury i Nauki oraz większość takich tarasów z w Europie.

Wieżowiec będzie nie tylko najwyższym budynkiem Polsce, ale również jednym z najbardziej ekologicznych. Varso Tower posiada liczne rozwiązania zapewniające oszczędność energii oraz komfort i bezpieczeństwo użytkowników, które zostały potwierdzone certyfikacją BREEAM oraz WELL na najwyższym poziomie.

Dzięki swej architektonicznej wysokości 310 metrów, Varso Tower zostanie nawyższym budynkiem w Unii Europejskiej, przewyższając wieżowce we Frankfurcie nad Menem, Mediolanie czy Paryżu. Pokonał również wieżowiec The Shard w Londynie. Jedyne wyższe od niego budynki w Europie znajdują się w Rosji.

Źródło: varso.com