Ocieplanie domu jest ważnym etapem jego budowy bądź remontu. To kluczowy element procesu termomodernizacji budynku, który ma na celu zwiększenie jego energooszczędności i poprawę komfortu cieplnego wewnątrz. Prawidłowo wykonane posłuży nam wiele lat.

Jednym z podstawowych elementów, który wpływa na trwałość elewacji ociepleniowej jest właściwe wykonanie warstwy zbrojącej, która pełni kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim łączy ona cały materiał izolacyjny w jeden szczelny system, chroni go także przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz czynnikami atmosferycznymi, jest także bazą pod tynk elewacyjny. Ponieważ obecnie najpopularniejszy jest tynk cienkowarstwowy, musimy zadbać nie tylko o wysoką wytrzymałość warstwy zbrojącej, ale również o to, aby było ona równa.

Do wykonania warstwy zbrojące potrzebne są trzy elementy – siatka z włókna szklanego, wodo- i mrozoodporna, o gramaturze minimum 145 g/m2, masa szpachlowo-klejowa oraz kątowniki elewacyjne.

Realizację warstwy zbrojącej najlepiej zacząć od wzmocnień narożników kątownikami, najlepiej z PCV, które nie ulega utlenianiu, jest odporne na wgniecenia oraz łatwe w docinaniu na wymiar i lekkie w transporcie.

Wzmocnić należy wszystkie narożniki nie tylko budynku, ale również przy drzwiach i oknach. Montaż kątownika powinien odbywać się w jednej operacji klejenia wraz z montażem elewacyjnej siatki zbrojącej na tzw. „zakład” na całej szerokości siatki kątownika.

Bella Plast, do wykonywania zbrojenia narożników w elewacji ociepleniowej, oferuje kątowniki proste PCV z siatką BP10 oraz kątowniki tynkarskie PVC BP23 S. Te ostatnie posiadają grzbiet o wysokości 4mm, co pozwala zastosować je, kiedy mamy grubszą warstwę kleju i tynku lub kiedy zachodzi potrzeba rozdzielenia kolorów czy ziarnistości tynku w narożniku budynku. Pozwala to, bez ryzyka pęknięć i odprysków, zakończyć pogrubioną warstwę kleju i tynku w wymiarze grzbietu.

Bella Plast oferuje również kątowniki do zastosowań specjalnych. Są to kątowniki PCV z siatką uniwersalne BP4 S, które umożliwiają zbrojenia narożników o kątach innych niż 90 stopni (w zakresie 0 – 180 stopni) oraz kątowniki łukowe PVC z siatką BP10 S, które umożliwiają zbrojenie narożników łukowych w elewacji ociepleniowej .

Po zabezpieczeniu narożników można układać siatkę na całości budynku. Na materiał ociepleniowy nanosi się warstwę masy, w którą wtapia się siatkę zbrojącą z włókna szklanego i nanosi kolejną warstwę masy, którą trzeba wyrównać. Pasy siatki nakłada się z zakładem o szerokości co najmniej 10 cm.

Warstwa zbrojąca ocieplenia jest kluczowym elementem trwałego i skutecznego ocieplenia domu. Jeśli zostanie wykonana prawidłowo, zapewni nie tylko ochronę izolacji termicznej, ale także długotrwałą ochronę całej konstrukcji budynku przed działaniem czynników zewnętrznych. Warto więc zadbać o to, aby ten etap prac został wykonany z należytą starannością i profesjonalizmem. Należy także zadbać o jakość materiałów użytych do wykonania tego elementu sytemu ociepleniowego. Szczególną uwagę zwracajmy na to, czy posiadają one aprobatę techniczną.