Izolacja ociepleniowa jest niezwykle ważna dla każdego budynku mieszkalnego. Nie tylko obniża zużycie energii, ale również przyczynia się do komfortu cieplnego, niezwykle ważnego dla naszego zdrowia i samopoczucia. Ważna jest także z powodu polityki klimatycznej UE, przyczyniając się do zmniejszenia emisji CO2.

Wykonanie efektywnej elewacji ociepleniowej to na tyle ważny aspekt budowy domu, że szczegółowo określają go Warunki Techniczne. Znajdziemy tu precyzyjne informacje na temat prawidłowego przygotowanie projektu ocieplenie budynku, jakości termicznej używanych materiałów ale i ogólne wymagania odnośnie efektu wykonanej izolacji.

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie są ujęte w Dziale 10 Warunków TechnicznychOszczędność energii i izolacyjność cieplna. Pośrednio do tego zagadnienia odnosi się też Dział VIII – Higiena i zdrowie w Rozdziale 4. Ochrona przed zawilgoceniem i korozją biologiczną.

Wykonanie elewacji ociepleniowej zgodnie z obecnymi wymaganiami określonymi w WT2021 przekłada się na ograniczenie strat energii oraz komfort termiczny. Oznacza to niższe rachunki za ogrzewanie oraz lepsze samopoczucie i zdrowszy dom.

Jak więc uzyskać taki efekt? Przy realizacji inwestycji trzeba stosować dobrej jakości izolację oraz stolarkę okienną i drzwiową, zadbać także o jakość wszystkich innych materiałów wykorzystywanych przy realizacji ocieplenia. Najlepiej wybierać takie materiały do ocieplania ścian, które posiadają Krajową Ocenę Techniczną. Mamy wówczas gwarancję, że produkty takie zostały sprawdzone w ramach wielu badań, a ich stosowanie zgodnie z projektem i zaleceniami wykonawczymi będzie trwałe i efektywne przez długi okres użytkowania.

O ile wysokiej jakości materiały są dostępne na rynku, o tyle drugi ważny aspekt dobrej elewacji ociepleniowej, czyli wykonawstwo, często pozostawia wiele do życzenia. A jakość wykonania jest kluczowa dla skuteczności ocieplenia. Szczelna, ciągła izolacja termiczna o odpowiednim współczynniku przenikania i z właściwie zabezpieczonymi newralgicznymi miejscami musi być fachowo wykonana, aby należycie spełniać swoje zadanie.

Jeśli zależy nam na dobrej elewacji ociepleniowej, korzystajmy z usług specjalistów. Typowa ekipa od realizacji elewacji często z lekceważeniem podchodzi do warunków technicznych 2021 oraz konieczności stosowania niektórych elementów niezbędnych do do prawidłowego wykonania elewacji BSO. A od tego, jak wykonamy elewację zależy nie tylko jej efektywność, ale także trwałość, żywotność i estetyka.

Zastanawiając się na przygotowaniem projektu ocieplenia domu pamiętajmy, że parametry określone w WT2021 to prawnie wymagane minimum, które należy spełnić. Jeżeli zamierzamy w ocieplanym domu mieszkać przez długi czas, to może lepiej zdecydować się na jeszcze lepsze parametry elewacji. Ceny energii raczej nie spadną, a poprawa izolacyjności może tylko o kilka procent podnieść koszt całej inwestycji. Takie rozwiązanie zabezpieczy to nas przed koniecznością poprawy elewacji w krótkim czasie oraz przyczyni się do dalszego zmniejszenia zużycia energii, a więc i mniejszej emisji CO2.