Kraków jako pierwsze miasto w Polsce, wprowadziło całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Zakaz obowiązuje od 1 września i jak pokazują pierwsze wskazania, DZIAŁA. Za nami pierwsze przymrozki, które rozpoczęły sezon grzewczy, a na mapach zanieczyszczeń Kraków pozytywnie wyróżnia się na tle innych miast.

Na razie trudno wyciągać daleko idące wnioski, trzeba poczekać na mocniejsze i dłużej trwające ochłodzenie, by lepiej ocenić efekty nowych przepisów. Jednak pierwsze sygnały płynące z czujników firmy Airly są bardzo obiecujące. A co to oznacza? Na pewno to, że spalenia złej jakości paliw do ogrzewania budynków jest czynnikiem znacząco wpływającym na jakość powietrza.

Jeżeli sytuacja się utrzyma i Kraków na mapach smogu będzie zieloną plamą otoczonym czerwono-fioletowym pierścieniem, dowiedzie to, że węgiel, który cały czas jest podstawowym paliwem służącym do ogrzewania domów jednorodzinnych w Polsce, nie jest optymalnym rozwiązaniem.

Wszystkie akcje wzywające do rezygnacji z tego paliwa , a przynajmniej ograniczenie jego zużycia poprzez termomodernizację budynków, są jak najbardziej słuszne. Jeżeli chcemy oddychać czystym powietrzem, a przecież od tego zależy nasze zdrowie, musimy wyeliminować paliwa emitujące dużą ilość zanieczyszczeń do atmosfery.

Osiągnąć to możemy tylko ocieplając domy oraz wymieniając źródła ciepłą. Właściwa izolacja termiczna zapewni niskie zapotrzebowanie na energię do ogrania domu zimą i chłodzenia latem. Pamiętajmy bowiem, ze energia elektryczna w Polsce także w większości pochodzi ze spalania węgla. Wykonanie efektywnej elewacji ociepleniowej to korzyść dla wszystkich. Właściciel domu zyskuje niższe rachunki za energię, pozostali korzystają na mniejszej emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Mapa zanieczyszczeń powietrza z 6.10.2019 r. – Airly.eu

Oczywiście Kraków nie może pozostać bez zanieczyszczeń kiedy wokoło jest ich dużo, powietrze miesza się i zanieczyszczenia będą napływać do centrum. Zakaz palenia węglem i drewnem obowiązuje tylko w mieście, nie dotyczy sąsiednich gmin. Jednak, gdy efekt zakazu będzie widoczny, czyli powietrze w centrum Krakowa będzie wyraźnie lepsze niż na obrzeżach miasta, tak jak to miało miejsce 6 października 2019 r., przekona to może innych do wprowadzenia podobnych rozwiązań, jakie obowiązują w Krakowie.

Pierwszy naśladowca już się znalazł. Jeszcze w tym miesiącu wprowadzenie całkowitego zakazu palenia węglem pojawi się na sesji rady miejskiej w Tarnowie. Przykład Krakowa działa. Na korzyść wprowadzenia takich rozwiązań przemawia także fakt, że jest on dość dobrze przestrzegany. Krakowska straż miejska poinformowała, że we wrześniu jej funkcjonariusze ujawnili 19 wykroczeń, to niewiele uwzględniając liczbę domostw. Jednak tu także poczekajmy z oceną na pełnię sezonu grzewczego.