W Wietnamie otwarto jedną z najbardziej niezwykłych kładek dla pieszych. Cau Vang (pol. złoty most) to 150-metrowy taras widokowy zawieszony 1400 metrów nad powierzchnią Morza Południowochińskiego, którego wybrzeże można podziwiać spacerujących po moście.

Cau Vang położony jest w granicach kurortu Sun World Ba Na Hills w mieście Da Nang, ale nie trzeba być gościem ekskluzywnego hotelu, by móc pospacerować po złotej kładce i podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Most już przyciąga tłumy turystów.

Na szczególną uwagę zasługują niezwykłe podpory konstrukcji – dwie gigantyczne dłonie, które powodują, że most wygląda jak z filmu fantasy. Zostały one wystylizowane tak, aby wyglądać na stare, co jeszcze mocniej podkreśla niezwykłą atmosferę tego miejsca. Choć dłonie wyglądają, jakby były wykute z kamienia, w rzeczywistości tak nie jest. Betonowy szkielet dłoni został pokryty stalową siatką, a na to położono włókno szklane, a następnie całość odpowiednio wystylizowano.

W bliskiej odległości nowo powstałej kładki znajdują się zabytki wpisane na światową listę UNESCO – sanktuarium Czamów w Mỹ Sơn, oraz Hội An – starożytny port z unikalną zabudową chińską, wietnamską i japońską pochodzącą z XV-XIX wieku. Sztucznie postarzałe dłonie podtrzymujące most są właśnie nawiązaniem do tego starożytnego dziedzictwa architektonicznego Wietnamu.

Projekt mostu powstał w wietnamskiej pracowni Ta Landscape Architecture i jest częścią większej, wartej 2 miliardów USD, inwestycji mającej na celu przyciągnięcie turystów w te okolice.

Choć most leży w granicach administracyjnych miasta Da Nang, dojazd z centrum miasta zajmuje przynajmniej 1,5 godziny. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że trzeba wspiąć się na wysokość prawie 1,5 km. Patrząc na zdjęcie, chyba warto. Więc jeżeli ktoś nie ma jeszcze planów wakacyjnych to może rozważyć Sun World Ba Na Hills w Wietnamie.