Boniowanie, czyli wykonywanie rowków w elewacji ETICS, jest popularnym zabiegiem architektonicznym, pozwalającym uatrakcyjnić elewację budynku. Szczególnie przypadnie do gustu osobom, dla których gładka, prosta elewacja w jednolitym kolorze wydaje się nudna.

Boniowanie można zastosować w projektach domów w różnym stylu i można ją wykorzystać do udekorowania każdego rodzaju tynku. Daje ono ogromną ilość sposobów, pozwalających za każdym razem uzyskać zupełnie inny efekt – zobacz przykłady wykorzystania listew do boniowania. Największą popularnością cieszy się imitowanie na elewacji kamiennych bloków.

Bella Plast oferuje system, który pozwala na wykonania takiej imitacji. W jego skład wchodzą listwy do boniowania, łączniki krzyżowe pozwalające łączyć cztery listwy w jednym punkcie pod kątem prostym, łączniki w kształcie „T” do łączenia trzech listew w jednym punkcie pod kątem prostym, łączniki PVC wzdłużne do boni oraz kątowniki wewnętrzne i zewnętrzne do łączenia listew w narożniku budynku. Uzupełnieniem systemu są zatyczki do listew do boniowania.

W ofercie producenta są dwa komplety listew o różnych rozmiarach. W skład jednego wchodzą listwy do boniowania PVC o nazwach BP11 H1, BP11 H1S czyli bonia wgłębna o wymiarach wewnętrznych rowka 10mm / 10mm wraz z dedykowanym do nich łącznikiem krzyżowym BP11 H1 CC (krzyżowym) lub łącznikiem „T” o nazwie BP11 H1 TC. Drugi zestaw to listwy BP11 MINI MAX czyli bonia o wymiarach 7mm szerokość oraz 3mm głębokość wraz z dedykowanymi do niej łącznikiem krzyżowym BP11 MINI MAX CC łącznikiem „T” o nazwie BP11 MINI MAX TC. Obydwie listwy do boniowania wraz z łącznikami pozwalają na wykonanie typowej fugi (dystansu) jaka występuje przy montażu naturalnych płyt kamiennych.

W ofercie producenta znajdują się listwy oraz akcesoria w kolorze białym technicznym do pomalowania na dowolny kolor oraz listwy w kolorze szarym ciemnym i czarnym, gotowe zabarwione w masie. Jeżeli zdecydujemy się malowanie, należy to zrobić farbami elewacyjnymi (silikonowymi, akrylowymi czy silikatowymi) w kolorze najczęściej czarnym lub w przypadku jasnych kolorów (beżów, piaskowiec) w kolorze ciemno szarym lub ciemno-beżowym. Zapewni to daleko idące podobieństwo do wyglądu dystansu właściwego dla płyt z kamienia.

Dodatkowe listwy, wykorzystuje się w zależności od potrzeb. Łączniki wzdłużnie łączy ze sobą listy do boniowania na styk czołowy, a kątowniki narożne do boni w narożnikach zewnętrznych i wewnętrznych.

Systemowe zatyczki do listew do boniowania są uzupełnieniem oferty w zakresie akcesoriów do boniowania i służą do wykonywania zakończeń w elewacji ociepleniowej. Eliminują nasiąkanie tynku znajdującego się na płaszczyźnie zakończeniowej elewacji, znajdującej się we wnętrzu listwy do boniowania, podnoszą walory techniczne i estetyczne zakończeń oraz gwarantują szczelne zakończenie listew.

Bella Plast oferuje także trójkątne listwy do boniowania oraz kątowe listwy do boniowania , przeznaczoną do montażu w narożniku wewnętrznym budynku. W ofercie producenta są także wszelkie inne listwy elewacyjne, jak np. listwy okapnikowe, listwy dylatacyjne, niezbędne do prawidłowego wykonania elewacji metodą BSO (ETICS), które podnoszą jej jakość, trwałość i estetykę.