PROFILE DO SYSTEMÓW OCIEPLEŃ

BP11 HR – listwy do boniowania PVC bez siatki szklanej, BP11 HRS – listwy do boniowania PVC z siatką szklaną

Boniowanie czyli rowkowanie powierzchni elewacji to architektoniczna technika ozdabiania budynków znana już w czasach starożytnych – na tyle powszechna – że praktycznie każdy ówczesny budynek poddawany był temu właśnie zabiegowi. Obecnie nadal jest szeroko stosowana, zwłaszcza w systemach ociepleń BSO. Można nawet powiedzieć, że technika ta przeżywa swój Renesans. Architekci bardzo chętnie sięgają po te narzędzie, a jest ono bardzo użyteczne dla uzyskania nowej, ciekawej formy elewacji. Boniowanie pozwala bowiem dokonywać geometrycznych podziałów na powierzchni elewacji, zarówno w pionie, jak i w poziomie. Można wydzielone obszary dowolnie kształtować pod względem wielkości, kolorystyki oraz umiejscowienia na elewacji. W ofercie Bella Plast dostępne są listwy do boniowania w kilku wymiarach (patrz tabela) oraz w różnych rozwiązaniach technicznych. Ponad to, wychodząc na przeciw potrzebom rynku i kreatywności projektantów – firma wprowadziła do oferty łączniki krzyżowe i łączniki w kształcie litery T – pozwalające łączyć listwy do boniowania pod kątem prostym i uzyskiwać podziały na powierzchni elewacji w kształcie prostokątów.

Zastosowanie:

Do wykonywania ozdobnych boni w elewacji ociepleniowej.

Walory użytkowe:

  • gwarancja uzyskania prostych, równych rowków w elewacji
  • wzmocnienie krawędzi rowka poprzez wprowadzenie listwy z twardego PVC
  • tańszy i szybszy montaż w porównaniu z „ręcznym” boniowaniem z użyciem kątowników z siatką
  • szczelne połączenie listew do boniowania poprzez stosowanie łączników do boni
  • odporność na wodę i uszkodzenia mechaniczne
  • nowy, specjalny kształt listew, w znaczący sposób polepsza kotwienie listew w masie klejowej i usztywnia listwę podczas montażu
  • listwy do boniowania są fabrycznie zabezpieczone przed zabrudzeniem folią ochronną lub taśma piankową

Montaż:

Listwy do boniowania wymagają wykonania rowkowania w powierzchni elewacji. W styropianie rowki wykonuje się za pomocą termicznej wypalarki (w ofercie Bella Plast), która posiada regulację szerokości rowka. W wełnie mineralnej rowki uzyskuje się poprzez frezowanie lub poprzez naklejanie dodatkowej formatki z wełny mineralnej o grubości ok 20mm – 25mm.

Listwy należy wklejać wyłącznie stosując klej do zatapiania siatki szklanej. Klej powinien znajdować się pod całą powierzchnią listwy. Nie należy wklejać listew na tzw „placki” – punkty klejowe.

Wyklucza się także montaż listew stosując piankę poliuretanową. Generalnie klej do zatapiania siatki szklanej powinien znajdować się pod listwą, pod jej bocznymi ściankami oraz pod perforowanymi skrzydełkami listwy. Zaleca się również, ażeby wymiary rowka były większe od wymiaru listwy do boniowania o co najmniej 10mm, nie jest błędem kiedy warstwa kleju pod listwą osiągnie 20mm. Listwy do boniowania produkowane są w kolorze białym technicznym i przeznaczone są do malowania, także na kolor biały, gdyż producent nie gwarantuje powtarzalności koloru samego tworzywa. Należy stosować farby elewacyjne zewnętrzne. Najlepszy efekt uzyskujemy kiedy zarówno kolor farby jak i jej rodzaj są tożsame z zastosowanym tynkiem: np. RAL tynku silikonowego 7000 to i kolor farby elewacyjnej także RAL 7000 i rodzaj farby: silikonowa. Pozwala to zapewnić najkorzystniejszy efekt wizualny i uzyskać jednakowe starzenie się farby oraz tynku. Dokładny sposób montażu został opisany w STEP by STEP dla listwy do boniowania BP11 H3 RS i ma zastosowanie do wszystkich listew do boniowania.

Listwy do boniowania w wersji z siatką gwarantują montaż najwyższej jakości. Zastosowana siatka szklana jest trwale zamontowana na listwie PVC poprzez zgrzew ultradźwiękowy. Szerokość siatki to 2 x 100mm.

Informacja dodatkowa:

Listwy do boniowania BP11 H2 R, BP11 H3 R, BP11 H5 R oraz BP11 H2 RS, BP11 H3 RS i BP11 H5 RS (wersje z siatką) posiadają nowe rozwiązanie techniczne polegające na udoskonaleniu kształtu listew. Nowa wersja została ulepszona o dodatkowe elementy kotwiące znajdujące się na zewnętrznej części dna profilu.

Zmiana ta poprawia zarówno jakość połączenia listwy z klejem (zwiększenie powierzchni styku z klejem) jak i znacznie usztywnia listwę podczas montażu.

Powyższe rozwiązanie uzyskało ochronę prawną w Urzędzie Patentowym R.P. w postaci Prawa Ochronnego.

BP11 H, BP11 HR LISTWY PVC DO BONIOWANIA BEZ SIATKI

Nazwadługość* (mm)szerokość (mm)głębokość (mm)sztuk/opakowanie zbiorcze
BP11 H13000101020
BP11 H2 R3000202020
BP11 H3 R3000302020
BP11 H5 R3000502020

BP11 HS, BP11 HRS LISTWY PVC DO BONIOWANIA Z SIATKĄ

Nazwadługość* (mm)szerokość (mm)głębokość (mm)szerokość siatki (mm)sztuk/opakowanie zbiorcze
BP11 H1 S300010102×10020
BP11 H2 RS300020202×10020
BP11 H3 RS300030202×10020
BP11 H5 RS300050202×10020

Realizacje zastosowania listew do boniowania BP11

Zobacz przykłady >>>