Zużywasz mnóstwo energii aby uzyskać komfortowe warunki temperaturowe wewnątrz domu ale nie możesz osiągnąć satysfakcjonującego rezultatu i wciąż odczuwasz, że zimą jest chłód, a latem zbyt gorąco? Sytuacja taka oznacza, że powinieneś przeprowadzić termomodernizację budynku. Pozwoli ona nie tylko zaoszczędzić na rachunkach za energię, ale również podniesie wartość nieruchomości.
Dlaczego warto przeprowadzić kompleksową termomodernizację?
Ponieważ to najlepszy sposób na zmniejszenie zużycia energii, czyli obniżkę kosztów ogrzewania zimą oraz chłodzeniem latem. To także działanie które ma wpływ na zanieczyszczenie powietrza i klimat, a więc na nasze zdrowie i samopoczucie, a z tym jak wiadomo nie jest w naszym kraju najlepiej.
Termomodernizacja to wprowadzenie zmian, które ograniczają straty ciepła do minimum. Osiąga się to wykonując lub modernizując ocieplenie budynku, instalując efektywne źródła ogrzewania i/lub chłodzenia, można także zmienić sposób pozyskiwania energii na bardziej ekologiczny, niewiążący się ze spalaniem jakichkolwiek paliw.
Termomodernizacja powinna objąć ocieplenie ścian zewnętrznych, dachów oraz stropów nad piwnicami oraz wymianę okien i drzwi zewnętrznych na bardziej energooszczędne. W ramach prac modernizacyjnych należy również wymienić źródło ciepła, a najlepiej przebudować całe systemy związane z ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją na bardziej efektywne i nowoczesne. Warto, w przypadku realizacji takiej inwestycji, rozważyć także pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł na potrzeby własne budynku, np. instalację paneli fotowoltaicznych oraz rekuperację, czyli odzyskanie energii z systemu wentylacyjnego.
Od czego zacząć realizację inwestycji?
Aby dobrze zaplanować wszystkie działania termomodernizacyjne, najlepiej przeprowadzić audyt energetyczny budynku. Dokładna analiza pokaże możliwości oszczędzania energii, a także opłacalność inwestycji. Dowiemy się na przykład, które konkretnie części budynku wymagają docieplenia, a gdzie wystarczą tylko prace uszczelniające. Audyt pozwoli wybrać najbardziej optymalny, zarówno pod względem energetycznym jak i ekonomicznym, możliwy do realizacji zakres prac termomodernizacyjnych domu.
Czy termomodernizacja wymaga pozwolenia na budowę?
Jeżeli chodzi o domy jednorodzinne to nie ma takiej potrzeby. Regulacje dotyczące wymogów w zakresie prac budowlanych obejmujących docieplanie budynków wielokrotnie się zmieniały. Obecnie, docieplenie budynków o wysokości do 25 m, nie wymaga pozwolenia na budowę. Należy jednak zgłosić właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej prace dociepleniowe budynków o wysokości 12 – 25 m. Zgłoszenia mogą wymagać także niektóre prace remontowe – np. wymiana pokrycia dachowego, instalacji grzewczej czy wodnej bądź montaż na budynku urządzeń o wysokości ponad 3 m.
Pozwolenia na budowę będą wymagane, jeżeli przy okazji prac termomodernizacyjnych zaplanujemy jakąś przebudowę naszego domu. W tym wypadku jednak jest tak ogromna mnogość różnych regulacji, że trudno ogólnie powiedzieć, co wymaga pozwolenia, co zgłoszenia, a co możemy zrobić bez kontaktu z urzędem – każdorazowo wymaga to indywidualnej analizy.