Gdynia jest jedynym miastem w Europie, które w całości powstało w jednej epoce – dwudziestoleciu międzywojennego, miasto to bowiem zostało zbudowane, całkowicie od podstaw, w latach 20-tych i 30-tych XX w. Obecnie modernistyczna zabudowa śródmieścia jest Pomnikiem Historii.
Modernizm cechowała prostota, funkcjonalizm i nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne. Styl ten stworzył architekturę ładną i przyjazną człowiekowi, stwarzającą komfort zarówno mieszkania jak i pracy. Realizowane wówczas gdyńskie kamienice, wille i pensjonaty, ale także budynki użyteczności publicznej czy portowe magazyny, charakteryzowały się jasnymi fasadami budynków o pięknie ukształtowanych bryłach, z wielkimi przeszklonymi powierzchniami nadającymi im szczególnej lekkości. Awangardowa forma budynków, nowoczesna konstrukcja szkieletowa i wpleciona symbolika morza czynią międzywojenną architekturę Gdyni zjawiskiem niepowtarzalnym, świetnie wpisującym się w nadmorski krajobraz. Budynki gdyńskie charakteryzują się też starannym wykończeniem. Podczas ich projektowania i realizacji bano o każdy detal, od faktury okładzin i tynków, poprzez mozaikowe posadzki, balustrady, kwietniki, po klamki.
Wysiłek który została włożony w zbudowanie Gdyni został doceniony. W 2015 r. historyczna część miasta została uznana Pomnikiem Historii. Tytuł ten otrzymują zabytki o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, które mają wyjątkowe znaczenie dla narodowego dziedzictwa. Teraz musimy zadbać, aby to dziedzictwo nie uległo zniszczeniu, co już częściowo stało się podczas II wojny światowej. Po wojnie budynki poddane zostały doraźnym remontom, polegającym najczęściej na prowizorycznym uzupełnieniu ubytków i pomalowaniu elewacji, robiono to jednak przeważnie nieudolnie, przez co zatraciły one swój pierwotny charakter, strukturę i barwę.
Teraz miasto ma odzyskać swój pierwotny blask, rozpoczęto już remonty elewacji modernistycznych budynków. Niestety, przywrócenie ich pierwotnego wyglądu nie jest tanie i łatwe. Chętnie stosowanym wówczas materiałem elewacyjnym były okładziny z naturalnego kamienia, głównie wapienia i piaskowca. Jasne, kamienne płyty łączone ze sobą na styk lub z lekkim dystansem, podkreślonym czasami kontrastującymi spoinami, stanowiły główny element aranżacji elewacji. Pojawiały się również na elewacjach, szczególnie na parterze, polerowane czarne płyty okładzinowe oraz barwne kamienne o czerwonym kolorze. Wykończenie takie nie wymagało malowania elewacji, co stosowano w poprzednich epokach, sama struktura i barwa płyt kamiennych pozwalała osiągnąć odpowiedni efekt wizualny budynku.
Kamienne licowanie było bardzo drogie i skomplikowane w montażu, dlatego tą technologię stosowano tylko w budynkach o podwyższonym standardzie i przede wszystkim na głównych fasadach budynków. Elewacje tylne były znacznie skromniejsze, wykonane z tańszego i łatwiejszego w obróbce materiału lub okładzina pojawiała się tylko fragmentarycznie, podkreślając jedynie ważniejsze części elewacji i zestawiana była z innym rodzajem materiałów elewacyjnych, najczęściej z ozdobnymi tynkami.
Rewaloryzacja z okładzinami kamiennymi nie jest łatwa, ale możliwa do realizacji, co udowodniono remontując już niektórych obiekty w Gdyni. Niestety, podobnie jak pierwotne wykonanie kamiennej elewacji, renowacja także jest bardzo droga, co powoduje, że na przywrócenie wszystkim zabytkowym budynkom pierwotnego wyglądu przyjdzie nam jeszcze poczekać.
Dziś taki sam efekt wizualny budynku można osiągnąć stosując ozdobne/mozaikowe tynki strukturalne. Dostępna na rynku różnorodność struktury, kolorystyki czy granulacji sprawia, że to doskonała imitacja elewacji kamiennych, zwłaszcza z piaskowca i granitu. Aby wykonać na elewacji podziały imitujące płyty z kamienia naturalnego niezbędnym materiałem, oprócz odpowiedniego tynku, są listwy do boniowania PVC oraz łączniki krzyżowe PVC i/lub łączniki „T” PCV do ich łączenia pod kątem prostym.
Elewacja taka, wykonana w technologii lekkiej – mokrej, charakteryzuje się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne, oraz jest łatwa w pielęgnacji i czyszczeniu, a przede wszystkim znacznie tańsza. Współczesne tynki ozdobne przypominają na tyle naturalny kamień, że nie każdy jest w stanie odróżnić tynk od kamienia, nawet po fizycznym dotknięciu powierzchni tynku dłonią.
Zainteresowanych wykonaniem takiej elewacji zapraszamy na stronę https://bellaplast.com.pl/katalog-produktow/profile-do-systemow-ocieple/bp-11-mini-cc-lacznik-krzyzowy-nowe-rozwiazanie-techniczne-wykonywania-imitacji-elewacji-z-plyt-kamiennych/.