PROFILE DO SYSTEMÓW OCIEPLEŃ

BP 11 MINI MAX CC łącznik krzyżowy – nowe rozwiązanie techniczne wykonywania imitacji elewacji z płyt kamiennych

BP11 MINI MAX CC – połączenie z listwami do boniowania BP11 MINI MAX.

Ozdobne/mozaikowe tynki strukturalne od lat cieszą się ogromną popularnością. Charakteryzują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne, są łatwe w pielęgnacji i czyszczeniu. Powszechnie stosowane są jako wykończenie cokołów wokół budynków oraz wszędzie tam gdzie oczekuje się odpornej na uszkodzenia, a jednocześnie ozdobnej powierzchni tynku.

Dostępna na rynku różnorodność struktury, kolorystyki czy granulacji oferowanej przez producentów – sprawia, że tynki ozdobne / mozaikowe stosowane są jako doskonała imitacja elewacji kamiennych, zwłaszcza z piaskowca i granitu.

Tradycyjna elewacja z płyt kamiennych wykonywana metodą tzw. ciężką-suchą gdzie za pomocą systemu mocowania (metalowe kotwy, prowadnice itd.) naturalne płyty kamienne są umieszczane na elewacji docieplonej wełną mineralną – jest przede wszystkim bardzo droga i wymagająca specjalnych zabiegów technicznych mających na celu utrzymanie wielu dziesiątek ton płyt kamiennych oraz zapewnienia szczególnego bezpieczeństwa zarówno podczas montażu jak i oczywiście podczas użytkowania.

Alternatywą jest tu bezspornie zastosowanie metody lekkiej – mokrej, gdzie element mokry to właśnie strukturalny tynk ozdobny w wersji granitu, piaskowca lub innego kamienia.

Efekt, który dzięki temu można uzyskać to przede wszystkim radykalne obniżenie kosztów, przyspieszenie prac montażowych, szeroki wybór struktury wielu różnych kamieni, kolorystyki, którą bez żadnego kompromisu – jak w przypadku naturalnych płyt kamiennych – można dostosować do wyglądu całego budynku.

Współczesne tynki ozdobne przypominają na tyle naturalny kamień, że ich odróżnienie wymaga dokonania oceny z bardzo bliskiej odległości i bez fizycznego dotknięcia powierzchni tynku dłonią, nie każdy jest w stanie odróżnić tynk od kamienia.

Ponadto, stosowanie tynków ozdobnych z uwagi na ich technologię – eliminuje zupełnie straty związane z pękaniem, utrąceniami, rysami w płytach kamiennych powstającymi w transporcie na plac budowy, magazynowania na budowie oraz oczywiście podczas montażu. Szacuje się, że straty te stanowią ok 30% zakupionych płyt kamiennych z czego połowa to straty wynikające z docinania płyt na wymiar. Natomiast naprawa uszkodzeń tynku ozdobnego już podczas użytkowania – bo o innych stratach nie ma po prostu mowy – jest tania, szybka i bez konieczności zamawiania nowej płyty kamiennej, gdzie szansa uzyskania tego samego odcienia kamienia jest bardzo mała.

Płyty „kamienne” wykonane w technologii tynku ozdobnego mozaikowego.

W celu wykonania podziałów powierzchni elewacji na prostokąty imitujące płyty z kamienia naturalnego – niezbędnym materiałem są profile do boniowania PVC oraz łączniki krzyżowe PVC do ich łączenia pod kątem prostym.

W przypadku tego rozwiązania należy stosować listwy do boniowania PVC o nazwach BP11 H1, BP11 H1S czyli listwa-bonia wgłębna o wymiarach wewnętrznych rowka 10mm / 10mm wraz z dedykowanym do nich łącznikiem krzyżowym BP11 H1 CC lub listwy BP11 MINI MAX czyli listwa-bonia o wymiarach 7mm szerokość oraz 3mm głębokość wraz z dedykowanymi do niej łącznikami krzyżowym o nazwie BP11 MINI CC oraz BP11 MINI MAX CC.

Obydwie w/w listwy boniowe wraz z łącznikami krzyżowymi mają za zadanie wykonanie typowej fugi (dystansu) jaka występuje przy montażu naturalnych płyt kamiennych.

Listwy boniowe oraz łączniki krzyżowe należy pomalować farbami elewacyjnymi (silikonowymi, akrylowymi czy silikatowymi) w kolorze najczęściej czarnym lub w przypadku jasnych kolorów (beżów, piaskowiec) w kolorze ciemno szarym lub ciemno-beżowym. Zapewni to daleko idące podobieństwo do wyglądu dystansu właściwego dla płyt z kamienia naturalnego.

Wykonanie imitacji pyt granitowych z zastosowaniem ozdobnego tynku typu „GRANIT” oraz listew do boniowania BP11 MINI MAX i łączników krzyżowych BP11 MINI MAX CC.

Wykonanie imitacji pyt piaskowca z zastosowaniem ozdobnego tynku typu „PIASKOWIEC” oraz listew do boniowania BP11 MINI MAX i łączników krzyżowych BP11 MINI MAX CC.