Branża budowlana w znacznie mniejszym stopniu ucierpiała z powodu pandemii niż inne sektory gospodarki. Niektóre segmenty, jak np. wykończeniówka, nawet zyskały na tej sytuacji . Wiele osób zmuszonych do pozostania w domu zdecydowało się na wykonanie, wcześniej często odkładanych na bliżej nieokreślony termin, prac remontowo-budowlanych.

Przymusowy czas izolacji można było również wykorzystać na zaplanowanie inwestycji termomodernizacyjnej domu. Przez zewnętrzne przegrody, jeśli nie są właściwie ocieplone, tracimy nawet 30% ciepła. Odczuwa to zarówno nasz organizm, jak i kieszeń. Wydatki na ogrzewanie to znacząca pozycja w domowym budżecie. Sytuację poprawi ocieplenie budynku, co przełoży się także na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Elewacja ociepleniowa domu to spory wydatek, obecnie jednak można uzyskać dotację lub atrakcyjną pożyczkę na realizację tego przedsięwzięcia, a to nie jedyny sposób na uzyskanie wsparcia finansowego. Kolejnym jest możliwość skorzystania z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Od podatku można odliczyć nawet 53 tys. złotych w ciągu trzech lata. Ulga przysługuje zarówno na zakup materiałów budowlanych, jak i na potrzebne usługi, obejmuje więc wszelkie koszty związane z ociepleniem budynku. W wielu rejonach Polski obowiązują także lokalne programy, np. gminy, w ramach walki z zanieczyszczeniem powietrza, wspierają finansowo mieszkańców, którzy przeprowadzają termoizolację domu. Warto więc zainteresować się tematem i sprawdzić czy twoja gmina oferuje taką pomoc.

Najpopularniejszą metodą realizacji elewacji ociepleniowej w Polsce jest system bezspoinowy (BSO, określany też jako metoda lekka-mokra) z wykorzystaniem styropianu lub wełny mineralnej jako materiału izolacyjnego. Rodzaj i grubość materiału termoizolacyjnego powinna być dopasowana do konstrukcji i specyfiki budynku. Bardzo ważną kwestią są również są pozostałe materiały budowlane – zaprawa klejąca, grunt, tynk, listwy elewacyjne i inne. Starajmy korzystać się ze sprawdzonych produktów uznanych producentów, jakość materiałów ma kluczowe znaczenie przy realizacji takiej inwestycji.

Termomodernizacja domu ma wpływ nie tylko na poprawę jego efektywności energetycznej, lecz także na estetykę. W metodzie bezspoinowej do wykończenia ocieplonej fasady można wykorzystać systemy do boniowania. Obecnie, umożliwiają one nie tylko na wykonywanie ozdobnych boni, ale pozwalają również w łatwy sposób uzyskać  np. imitację płyt kamiennych. Tak ozdobiona elewacja charakteryzują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne oraz jest łatwa w pielęgnacji i czyszczeniu. Jest to metoda znacznie tańsza, niż gdyby montować płyty kamienne i możliwa do wykonania praktycznie na każdym budynku. W przypadku stosowania płyt kamiennych, występują ograniczenia związane z ich dużą wagą, nie zawsze więc ich montaż jest możliwy.

Systemy do boniowania, to nie jedyne listwy elewacyjne do zdobienia elewacji. Można wykorzystać również listwy PVC BP19 – zaprojektowaną w celu uzyskania na powierzchni elewacji BSO, znanych z techniki łączenia blach na tzw „rąbek” – identycznych zewnętrznych wzdłużnych bruzd. Można również wykorzystać listwy do boniowania w celu uzyskania niestandardowych form na elewacji lub do rozdzielania kolorów. Możliwości jest wiele, a ogranicza nas tylko wyobraźnia. Co ważne, zdobienie elewacji z wykorzystaniem profili elewacyjnych, jest bardzo ekonomiczne.

Wiele domów w Polsce zostało zbudowanych w czasach, gdy nie zwracano uwagi na uzyskanie skutecznej izolacji termicznej, przez co obecnie wymagają one modyfikacji. Dzięki wykonaniu termomodernizacji, można znacząco ograniczyć koszty ogrzewania i uzyskać przyjazny mikroklimat wewnątrz. Programy wspierające taką inwestycję, pozwolą wykonać ją  w niższej cenie, a listwy elewacyjne Bella Plast umożliwią uzyskanie wysokiej jakości i atrakcyjnego wyglądu elewacji.