Zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych to szybki sposób na estetyczne wykończenie ścian – osiągnięcie idealnie równych i gładkich powierzchni, nawet w przypadku występowania dużych nierówności podłoża oraz zaaranżowanie przestrzeni. Jednak ich zastosowanie ma także inne zalety, a do tego montaż jest stosunkowo prosty, trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pozwolą uzyskać najlepszy efekt.

Płytami gipsowo-kartonowymi można zabudować praktycznie każde pomieszczenie w domu. Używa się ich do wykańczania ścian zamiast tradycyjnego tynku, wykonuje się sufity podwieszane oraz ściany działowe, nierzadko od razu z półkami. Płyty gipsowo-kartonowe są też najpopularniejszym sposobem zabudowy skosów na poddaszach użytkowych. Oprócz  atrakcyjnego wyglądu poprawiają one także izolacyjność akustyczną oraz izolacyjność cieplną.

Płyty można kleić bezpośrednio do muru lub mocować za pośrednictwem stelaża. Jeśli nierówności ścian nie są zbyt duże (nie przekraczają 20 mm) możemy skorzystać z pierwszej metody. Ścianę, na której chcemy montować płyty, należy oczyścić z pyłów i zabrudzeń oraz resztek materiałów i najlepiej zagruntować. Podłoże powinno być czyste i stabilne, niezmarznięte, niezbyt chłonne i w miarę gładkie. Gwarantuje to, że płyty dobrze połączą się z istniejącą ścianą i konstrukcja będzie elegancka i trwała. Gdy prace zostaną przeprowadzone niestarannie lub źle zostanie przygotowane podłoże, okładzina z płyt g-k wyjdzie krzywa, może się odspajać i łatwo będzie ją uszkodzić.

W przypadku montażu na stelażu najpierw należy go wykonać. To konstrukcja zbudowana ze specjalnych stalowych profili, którą przykręca się do muru, aby w kolejnym kroku przytwierdzić do niego płyty g-k. Stelaż taki może też być konstrukcją szkieletową ściany działowej, która będzie obustronnie zabudowana płytami, wiszącym elementem nośnym sufitu podwieszanego lub elementem dekoracyjnej zabudowy ścian lub sufitów. Stelaż tworzą profile pionowe C i prowadnice U. Należy wykonać go ze szczególną starannością, profile powinny być dobrze przymocowane do podłogi i do sufitu, a prowadnice zamontowane idealnie równolegle. Zły montaż spowoduję, że okładzina będzie miała odchył od pionu. Bardzo ważnym jest też odpowiednie przycięcie i montaż płyt na stelażu. Płyty nie mogą być zaklinowane między podłogą a sufitem – na dole i na górze powinna pozostać szczelina, nie wolno ich też dokręcać za mocno, dużym błędem jest przerwanie kartonu, który osłania gips.

Częstym błędem przy wykonywaniu zabudowy gipsowo-kartonowej jest rezygnacja ze wzmocnień w narożach. Jeśli narożniki okładzin nie zostaną odpowiednio zabezpieczone, łatwo będzie je uszkodzić, czymś w nie przypadkowo uderzając. Naroża wzmacnia się kątownikami PCV lub aluminiowymi. Bella Plast oferuje pełną gamę kątowników do płyt gipsowo-kartonowych, które zabezpieczą każdy rodzaj naroża:

Problemem może też być wadliwa zabudowa wnęk okiennych. Płyty w takich miejscach powinny zostać „zamknięte”, aby odcięta nożem krawędź płyty gipsowo-kartonowej nie była widoczna. Służą do tego listwy z serii BP5 – listwy typu „J” PCV, które należy założyć na płytę g-k zanim trwale zamontujemy płytę na konstrukcyjnych stalowych profilach.

Inne często popełniane błędy przy wykonywaniu zabudowy gipsowo-kartonowej to:

  • skręcanie profili C z profilami U za pomocą wkrętów,
  • niestosowanie taśmy akustycznej pod profilami obwodowymi i łącznikami bezpośrednimi,
  • zbyt duży rozstaw łączników bezpośrednich lub ich brak,
  • niestosowanie dodatkowych profili C przy ścianach bocznych jako profili montażowych,
  • błędy podczas szpachlowania.