Balkony i tarasy to elementy budynku, najczęściej wystające poza jego obrys. Narażone są więc na działanie warunków atmosferycznych, a szczególnie deszczu. Należy więc dobrze zabezpieczyć je przed przenikaniem wilgoci, aby zapewnić sobie długotrwałe i bezpiecznie korzystanie.

Jednym z głównych warunków trwałości balkonów i tarasów jest zapobieganie wnikaniu wilgoci i wody w głąb konstrukcji. Zapewnić to może odpowiednio wykonana hydroizolacja. Jednak sama warstwa izolacyjna nie wystarczy. Bardzo ważne jest prawidłowe uszczelnienie wszystkich newralgicznych punktów, np. narożników, aby uniemożliwić przedostawanie się wody do warstwy wewnętrznej.

Hydroizolacja zapobiega przedostawaniu się wilgoci do elementów konstrukcyjnych i stanowi ochronę przed korozją, przeciekami czy rozwojem mikroorganizmów. Szczególne znaczenie ma to, gdy taras czy balkon usytuowany jest nad jakimś pomieszczeniem. Woda, która przedostanie się przez bariery izolacyjne spowoduje zawilgocenie sufity czy ściany i rozwój grzybów.

Jednak nawet prawidłowe wykonanie wszystkich warstw tarasu czy balkonu nie gwarantuje, że z czasem nie pojawią się na nim uszkodzenia. Jeśli krawędzie nie zostaną starannie wykończone, a przestrzeń wzdłuż ścian domu źle uszczelniona, taras może przeciekać i niszczeć.

Brzegi tarasu czy balkonu muszą być zawsze zakończone okapnikiem, wystającym poza krawędź płyty. Zabezpiecza on nie tylko przed powstawaniem zacieków na ścianie lub cokole, ale przede wszystkim chroni przed wnikaniem wody pod nawierzchnię.

Okapniki mocuje się bezpośrednio w warstwie kleju przeznaczonym do montażu siatki szklanej do styropianu lub wełny mineralnej. Siatkę z włókna szklanego w którą jest zaopatrzony okapnik, w jednej czynności, łączy się z siatką systemową, aby obie utworzyły jedną strukturę. Szczegółowy sposób montażu jest uzależniony od rodzaju okapnika, który stosuje się w danym miejscu. Instrukcja montażu okapników Bella Plast jest dostępna na stronie Montaż okapników z siatką „step by step”.

Producent profili elewacyjnych dla budownictwa Bella Plast oferuje okapniki: