Jesień i lato to tradycyjny okres na realizację ocieplenia domu. Wiele osób właśnie teraz chce zrealizować taką inwestycję, aby wykorzystać sprzyjającą pogodę oraz zdążyć przed zimą. Izolacja termiczna to podstawa utrzymania ciepła. Jeśli nagrzejesz dom w zimie i chcesz utrzymywać odpowiednią temperaturę bez konieczności zużywania ogromnych ilości energii do jej podtrzymania, to koniecznie musisz zapewnić barierę, która będzie zapobiegać utracie ciepła.

Wykonując elewację ociepleniową nie należy zapominać, że to nie tylko ochrona przed utratą ciepła, ale także wizytówka naszego domu. Wygląd fasady ma ogromne znaczenie. Używając mało ciekawych materiałów do wykonania elewacji, możemy zepsuć cały wygląd domu. Elewacja powinna pasować do stylu budynku, ale także być trwała i łatwa w utrzymaniu.

Każdy budynek powinien mieć wykonaną fasadę, aby nie wyglądał jakby cały czas był w trakcie wykańczania. Brak elewacji ponadto pogarsza jego trwałość, ze względu brak ochrony przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Braku ocieplenia, to także wysokie koszty utrzymania domu, ze względu na jego wysokie zapotrzebowanie na energię.

Pomysłów na elegancką i nowoczesną elewację jest mnóstwo. Jednym z najpopularniejszych systemów ocieplania ścian zewnętrznych, w których od razu uwzględniony jest wygląd domu, jest BSO (ETICS) popularnie nazywany metodą „lekką-mokrą”. Wykorzystuje się w nim okładziny termiczne takie jak styropian i wełna mineralna jako izolatory oraz cienkowarstwowy tynk, jako wizualną część elewacji.

Ten sposób pozwala izolować i wykańczać budynki, bez względu na to, czy mają konstrukcję murową, powstały z betonowych płyt, czy funkcje nośne pełni drewniany szkielet. Można tak wykańczać nawet domy z drewna. To bardzo uniwersalna metoda, a do tego bardzo ekonomiczna.

Dostępna na rynku różnorodność struktury, kolorystyki czy granulacji tynków strukturalnych, w połączeniu z listwami elewacyjnym, pozwala tworzyć na fasadzie domu dowolne formy, ograniczone tylko wyobraźnią projektanta. Przykładowo system do boniowania Bella Plast, w skład którego wchodzi listwa do boniowania PVC, łącznik krzyżowy lub łącznik w kształcie T (np. bonia BP11 H1 lub BP11 H1S, łączniki krzyżowy BP11 H1 CC lub łącznik „T” BP11 H1 TC) pozwalają uzyskać prostokąty imitujące płyty z kamienia naturalnego.

Warto zwrócić uwagę na system profili elewacyjnych PCV w skład którego wchodzą listwy BP19 oraz BP11 HTS. Listwa BP19 ma kształt stojącego rąbka o przekroju trójkąta, natomiast listwa BP11 HTS jest negatywem listwy BP19 czyli wgłębieniem, także o przekroju trójkąta. Listwy te mogą być montowane zarówno w pionie jak i w poziomie oraz w każdym innym położeniu i zapewniają uzyskanie nowych rozwiązań designerskich w wyglądzie elewacji.

Ponadto, oferta Bella Plast obejmuje specjalistyczne profile do systemów dociepleń, które zapewniają prawidłowe wykonanie połączeń tynku z innymi elementami budynku np. listwy przyokienne dylatacyjne (seria BP13), zabezpieczają przed deszczem – listwy okapnikowe (seria BP14), zapewniają prawidłową „pracę” elewacji – listwy dylatacyjne elewacyjne (BP15, BP16), zabezpieczają przed uszkodzeniami mechanicznymi – kątowniki zbrojące z siatką szklaną (seria BP10), i wiele innych.

Prawidłowo wykonana elewacja w systemie BSO, w której użyto materiałów odpowiednie jakości (najlepiej posiadających Krajową Ocenę Techniczną wydaną przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie) i nie pominięto żadnych elementów charakteryzują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne oraz są łatwe w pielęgnacji i czyszczeniu, a więc zapewniają świeży wygląd domu przez lata.

Zobacz pomysły na elewację:

Przykłady zastosowania listwy BP11HTS

Przykłady zastosowania listwy BP19

Wykonywanie imitacji elewacji z płyt kamiennych

Wykonywanie imitacji elewacji z płyt kamiennych na „cegiełkę” czyli przesuniętych w fazie