Bonie to znane od lat elementy dekoracji fasad, jednak obecnie wykonuje się je zupełnie inaczej niż kiedyś. Jak dziś robi się boniowanie? Przede wszystkim wykorzystując gotowe listwy do boniowania, które zapewniają wysoką jakość, szybkość realizacji i oszczędność na innych materiałach.

Dawniej bonie, czyli podziały na elewacji, powstawały w wyniku obróbki krawędzi kamiennych okładzin. W domach bez takich okładzin, bonie profilowano w tynku. Tradycyjny tynk ma grubość 1,5 cm, bonie więc można w nim utworzyć na przykład metodą rowkowania. Można także przygotować szablon, który po wykonaniu tynku przeciąga się po prowadnicach zamocowanych do ściany. Innym sposobem jest zastosowanie listew drewnianych lub z PCV i wypełnienie pól między nimi zaprawą. Po stwardnieniu tynku listwy usuwa się uzyskując ozdobne rowki. Jednak sposoby te odeszły w zapomnienie ze względu na zmiany technologiczne. Najpopularniejsze obecnie tynki cienkowarstwowe mają tylko kilka milimetrów grubości, a więc zbyt mało, aby utworzyć w nim głębokie bonie. A że nadal chcemy tak dekorować elewacje, powstały nowe sposoby na wykonanie boniowania. Z pomocą przyszły listwy elewacyjne.

Obecnie, aby uzyskać efekt głębokich boni, trzeba rowki wykonać w izolacji ociepleniowej. Można je albo wyciąć w materiale ociepleniowym albo uzyskać poprzez zastosowanie dwóch warstw. Zewnętrzna warstwa jest tak zamocowana aby postały odstępy. Wnętrze oraz brzegi uzyskanych w ten sposób bruzd muszą być wzmocnione i wyrównane, w przeciwnym razie linie boni nie będą równe i estetyczne. Uzyskuje się to wstawiając w tak wykonane bruzdy listwy do boniowania.

Do zrobienia boni w styropianie wystarczy zwykła wycinarka, którą można wypożyczyć. Wycinanie jest bardzo proste. Należy precyzyjnie zaznaczyć miejsca boniowania, a następnie wypalić rowki o założonym wymiarze i przekroju. Styropian można też frezować. W wełnie mineralnej jest trudniej wyciąć bonie, nie da się jej wypalać, można wprawdzie frezować, jednak to bardziej skomplikowane zadanie. W tym materiale najczęściej więc robi się to inaczej. Nakleja się dwie warstwy wełny, grubą na całej powierzchni i znacznie cieńszą na zewnątrz, pozostawiając w niej odstępy równe szerokościom boni. Oczywiście ten sposób można również zastosować przy używaniu styropianu do ocieplenia. Bruzdy uzyskane przez naklejanie dodatkowej cienkiej warstwy izolacji wykańczamy w taki sam sposób jak te wycięte.

Bella Plast oferuje rożne rodzaje listew do boniowania, pozwalających estetycznie i trwale wykończyć wykonane rowki. Są to:

Listwa do boniowania PVC BP11 HN i BP11 HNS to nasze nowe, innowacyjne rozwiązanie. Wnętrze listwy jest szczelnie zamknięte do zakończenia montażu i wyschnięcia tynku. Powoduje to brak strat kleju i tynku podczas montażu, oraz bardzo sprawne zacieranie tynku pomiędzy boniami, a więc znaczne przyspieszenie prac. Po zakończeniu prac, otwieramy listwy, usuwając zmykający je płaskownik i otrzymujemy idealnie czyste i równe rowki. Zamkniecie również usztywnia listwę podczas montażu, więc uzyskanie prostych boni jest jeszcze łatwiejsze.

W tynku cienkowarstwowym nie da zrobić się prawdziwego boniowania, ale możemy zrobić coś podobnego. Można utworzyć linię w strukturze tynku, lub na tynku za pomocą boni BP11 MINI MAX. Odpowiednio malując rozdzielone powierzchnie, możemy oszukać wzrok i stworzyć wrażenie głębi, lub inny element dekoracyjny.